Nemôžeme zmeniť celý svet, ale môžeme zmeniť celý svet jedného človeka.

Keď vyslovím názov môjho zamestnávateľa ako Matky v práci, každý mi hneď povie, že je to veľmi pekný názov a hneď sa pýtajú čím sa vlastne vo firme zaoberáme. Pre mňa osobne je to miesto, kde som dostala druhú šancu na prácu, na nový život. Nie každý dostane druhú šancu na život, ja som za ňu nesmierne vďačná.
Trochu odbočím a vrátim sa o 6 rokov späť, do obdobia, keď mi nečakane do života prišlo závažné ochorenie – karcinóm prsníka (hoci som na pravidelné prehliadky poctivo chodila). Dnes je to takmer jedno z najčastejších onkologických ochorení u žien po 50-tke. Za posledné obdobie sa však hranica posunula aj na oveľa nižšie ročníky. Choroba mi veľa zobrala, ale mnohonásobne viac dala. Náročné bolo obdobie počas liečby, keď som sa radšej vyhýbala stretnutiu s ľuďmi, aby som pri oslabenej imunite neochorela a nemusela mať prerušenú liečbu. Často sa aj oni vyhýbali mne, lebo čo sa viete spýtať človeka, ktorý má rakovinu…? Možno to tu nepatrí, ale niekedy je veľmi dobré sa z toho aspoň vyrozprávať (vypísať😊) Veľmi mi v tomto období pomáhalo, že som až tak v tom nebola sama, okrem blízkych mi veľmi pomohol aj môj cirkevný zbor 🙏. Stále cítim veľkú vďačnosť za ich vrúcne modlitby, ktoré boli vypočuté a aj som to na sebe pociťovala. Hovorím si to stále, že Pán Boh mal so mnou iné plány.
Potom prišlo obdobie keď som potrebovala niekoho, kto mi rozumie tak trochu inak a zrazu som sa dostala k mojim onkokamoškám s rovnakou diagnózou – Amazonkám. Tu už neboli žiadne slzy (a ak áno, tak len slzy šťastia, radosti a vzájomnej súdržnosti). Vidíte sa s nimi prvý krát, rozumiete si ako by ste vyrastali od narodenia a zrazu cítite, že tá choroba prišla pre tieto nádherné chvíle, ktoré môžeme spolu prežívať, navzájom sa povzbudzovať, držať spolu, keď zrovna nie je najlepšie a v tom je naša SILA, neskutočná ENERGIA 🥰, veľká SÚDRŽNOSŤ a nekonečná VĎAČNOSŤ 🙏. Vtedy som zistila, že narodeniny mám každý deň, keď sa ráno zobudím, veď sa môžem tešiť z krásneho slnečného dňa, započúvať sa do vtáčieho spevu, obdivovať krásu rozkvitnutých kvetov na lúke a mnoho iných maličkostí, ktoré som predtým brala ako samozrejmosť.

Amazonky boli v tom čase len vo väčších mestách „centrála“ bola v Bratislave a ďalšie v Martine a Košiciach cítila som potrebu mať niečo aj vo svojom rodnom meste. Keďže tu Liga proti rakovine nemala žiadnu pobočku, tak v júni 2017 vznikla pobočka OZ Amazonky v Trenčíne. Najviac sa cítim užitočná keď môžem pomôcť, hoci len drobnou radou či službou. V poslednej dobe sa na mňa obracajú dievčatá (amazonky), hlavne tie nové a najviac ma poteší, keď im na ich otázky viem odpovedať, povzbudiť ich, prípadne nasmerovať k odborníkom, lebo najlepšie ti rozumie ten, kto si podobnou cestou prešiel pred tebou. Viem, že úsmev na perách a dobré slovo urobí v živote každého z nás veľmi veľa a hlavne je ZDARMA. Moji známi sa ma občas pýtajú ako to všetko stíham, pretože ma mnohí sledujú na facebooku. Vďaka vám všetkým dostávam mnoho pozitívnej energie a posúvam ju ďalej. Nech je dobro, láska i pomoc náplňou každého jedného dňa 🙏

Môj predchádzajúci zamestnávateľ však po dvoch rokoch po liečbe znižoval stavy zamestnancov a tak mu možno práve prišlo vhod, že zruší aj moje miesto, lebo po chorobe už ten výkon nie je celkom ako predtým. A som mu nakoniec veľmi vďačná, lebo všetko je tak ako má byť a takmer po ročnej prestávke to prišlo 😊 moja druhá šanca 🙏. Choroba si berie určitú daň a keď som hľadala vhodný druh pohybu, ktorý by mi najviac vyhovoval objavila som Nordic Walking. Za úvodnú hodinu sa čo to na mňa nalepilo z teórie a aj z praxe a cítila som, že najlepšie ako to celé zlepšiť bolo prihlásiť sa na kurz. Čo som si predsavzala, to som aj urobila. Pridala k tomu ešte pár tréningov naviac, aby som si zdokonalila správnu techniku NW. V tejto športovej aktivite som sa našla a kto ju raz okúsi, málokto sa jej zriekne, preto som ju chcela ponúknuť aj „mojim“ amazonkám. Ešte však tomu predchádzalo dohodnúť sa s Vierkou, či si trúfne na takúto skupinu žien s kurzom. Spravili sme si kurz vo Vysokých Tatrách, keď už, tak nech to stojí za to! Po Vierkiných prvotných obavách či to s nami zvládne, napokon skonštatovala, že sme jej my dali oveľa viac ako dala ona nám. Kto stretne Amazonky na tomto či podobnom pobyte vždy pocíti tú silu a energiu, ktorá z nás vyžaruje. Okrem športovej aktivity však prišla aj pracovná ponuka do registrovaného sociálneho podniku Matky v práci, s.r.o. (V období korony prišlo o prácu veľa zdravých ľudí a tak o chorých veľký záujem nebol). Neustále cítim vďačnosť za to, že som dostala túto možnosť 🙏 tam HORE, že mi posiela tých správnych ľudí do cesty tak ako aj Vierku a spoločne môžeme tvoriť krajší svet.

V Matkách v práci som našla pomoc, podporu, druhú rodinu, úžasný kolektív, ktorý podrží, pochopí a posúva vpred. Viem, že naše motto : „Nemôžeme zmeniť celý svet, ale môžeme zmeniť celý svet jedného človeka.“ je pravdivé. Lebo už ten môj svet sa vám podarilo zmeniť a za to vám všetkým nesmierne ďakujem.
Ak potrebujete pomôcť v tejto oblasti, neváhajte sa na mňa obrátiť, s láskou a rada Vám kedykoľvek pomôžem. V ponuke našich služieb to zatiaľ nenájdete ale aj to je súčasťou našej práce v Matkách v práci.

Autor: Ľubka Adamčiová

Scroll to Top