matky-v-praci-team

Náš príbeh

Príbeh nášho podniku Matky v práci sa začal písať v apríli 2013. Bolo to obdobie keď som prijala kresťanské sviatosti a začala vnímať svet ako dočasné miesto. Veľa premýšľam o živote, a keď som sa ocitla v „Kristových rokoch“ začala som hľadať hĺbku, úzke cesty a niečo čo má zmysel. Mala som v noci veľmi živý skutočný sen aby som to, čo v sebe už dlho nosím a o čom premýšľam dala na papier a do sveta. Ráno som vstala a spísala presne to, čo nájdete na prvej strane našej kroniky

– je tu popísaný vznik, zmysel a princípy projektu, možné oblasti podnikania a prínosy pre jednotlivca. Bola to túžba vytvoriť priestor najmä pre matky a znevýhodnené osoby, aby mohli pracovať v čase keď sú deti v škôlke či škole, aby sa im popoludní a cez víkendy mohli venovať a tráviť s nimi plnohodnotný čas. Bola to tiež túžba vytvoriť priestor kde by mohli ľudia objavovať a rozvíjať svoje dary a talenty. Ukázala som to zopár ľuďom a keď reakcie boli pozitívne dala som sa do práce.

V júni sme sa zišli prvá partia aby sme tomu vdýchli život, rozdelili si úlohy, spravili prieskum trhu a zistili možnosti. V októbri presne 10.10.2013 firma Matky v práci, s.r.o. bola zapísaná v obchodnom registri a začali sme získavať cenné podnikateľské a osobné skúsenosti. Zo všetkých oblastí, ktoré sme skúšali (aranžovanie, fotografovanie, ručná výroba, záhradný design, ai.) bol nakoniec najväčší záujem o upratovanie. Keďže som strávila istý čas v zahraničí, kde túto službu využívalo množstvo ľudí, vedela som, že skôr, či neskôr to bude dôležitá služba i na našom trhu. A tak sme postupne získavali nových klientov a zároveň priateľov. Zabezpečili sme prvý hĺbkový čistiaci systém Rainbow, ktorý zákazníci oceňujú dodnes. Rozrástli sme na základe referencií a spokojnosti našich klientov.

Naši klienti sú naši „Anjeli na zemi“. Sú to ľudia so srdcom na správnom mieste. Sú vďační za dobre a kvalitne vykonanú službu a ako bonus k tomu vždy majú aj dobrý pocit, že niekomu pomohli. Ľudia do firmy prichádzali a odchádzali, keďže naše možnosti a najmä schopnosti v začiatkoch boli limitované. Dodnes sa učíme ako robiť veci lepšie, ako správne komunikovať medzi sebou i smerom von, organizovať, viesť či riadiť podnik. Je toho skutočne veľa, čo som sa za tie roky naučila a ešte mnoho predo mnou čo neviem. Najskôr som si myslela, že tento podnik zakladám aby som pomáhala ľuďom, až neskôr som pochopila, že vlastne oni pomáhajú mne. Vďaka prekonávaniu najrôznejších situácií, prekážok, zlomeným vzťahom sa učím ako byť lepším človekom, ako robiť veci lepšie. Inšpirujeme sa Baťom a ako on vraví: „Najskôr vybuduj seba, potom vybuduj podnik.“ My sa to učíme za jazdy. V roku 2017 sme pridali do ponuky služieb Nordic Walking čo je tzv. severská chôdza s paličkami. Dodnes ľudia nevedia aký obrovský rozdiel je v tom, ak sa naučíte tieto paličky používať správne. Prinieslo nám to do života množstvo pozitívnej energie (vzťahov) a krásnych vzťahov.

V septembri roku 2020 sme sa stali registrovaným sociálnym podnikom a rozhodli sme sa 100% zisku nechať na budovanie a rozvoj firmy. Vďaka sociálnemu podniku sme zvládli koronakrízu a môžeme sa rozvíjať ďalej. Teší nás, že na poli sociálnej politiky je vzájomná podpora a spolupráca, nakoľko toto je jedna z vecí, ktoré túžime vidieť u nás vo firme i vo svete. Snažíme sa rešpektovať navzájom a na prvom mieste vidieť dobro v človeku. Páči sa nám mať pestré zastúpenie v rôznych oblastiach – veriacich, neveriacich, zdravých, znevýhodnených, takých či onakých, vidieť pracovať spoločne ženu z Ruska so ženou z Ukrajiny. Spájať sa vo všetkých smeroch a oblastiach ako je to možné. Nerobiť si nárok na pravdu, ale rešpektovať pravdu každého, lebo veríme, že to je jediná cesta k mieru a porozumeniu na tomto svete.

Množstvo ľudí nám pomohlo v ťažkých časoch, či už dobrou radou, pochvalou, pomocnou rukou, vybavením alebo finančným príspevkom. Pôvodne som chcela všetkých vymenovať, či už ľudí pri zrode podniku, každého jedného zamestnanca, ktorý u nás pracoval, podporovateľa, klienta, dobrodinca, no práve som si uvedomila, že bol by to veľmi dlhý zoznam, a preto sa tomu povenujem v samostatnom príspevku. V každom prípade žehnáme zo srdca všetko len to najlepšie každému jednému z nich, či už sme mali spolu pozitívnu alebo negatívnu skúsenosť. Pravidelne sa za nich prihovárame a tešíme sa keď sa im dobre darí.

V rámci projektu Nové príležitosti pre Matky v práci sa nám podarilo získať úžasný priestor pre našu prácu. Ste medzi nás srdečne pozvaní. V našej činnosti i histórií je toho ďaleko viac, budeme sa snažiť s Vami o to postupne podeliť. Mocné požehnanie každému, kto práve dočítal tieto riadky.

Autor: Viera Jantošovičová

Scroll to Top